Ogółem o instalacjach wentylacyjnych i grzewczych

erzyć byle komu.Dozwolone metody wspomagania wentylacjiDomowe instalacje wentylacyjne są prostymi systemami, montowanymi we wszystkich prywatnych lokalach mieszkalnych. Bardziej skomplikowane są systemy wentylacyjne montowane w bl

Ogółem o instalacjach wentylacyjnych i grzewczych wentylacja gdańsk
Przy odpowiednio zmontowanej instalacji cieplnej i wentylacyjnej dom nie może mieć kłopotów z niszczejącym tynkiem czy grzybem. Dlatego jest bardzo ważną kwestią i nie można jej powierzyć byle komu.

Dozwolone metody wspomagania wentylacji

Domowe instalacje wentylacyjne są prostymi systemami, montowanymi we wszystkich prywatnych lokalach mieszkalnych. Bardziej skomplikowane są systemy wentylacyjne montowane w blokach. Ich monterzy muszą przecież mieć na uwadze fakt, że poszczególne mieszkania położone są na innych piętrach, ale wszystkie one muszą być w jednakowym stopniu wentylowane, a jednocześnie trzeba zapobiegać rozprzestrzenianiu się zapachów wydobywających się z jednego mieszkania po całym bloku. Wszyscy mieszkańcy bloku muszą także postępować zgodnie z zasadami korzystania z wentylacji opracowanymi przez władze administracyjne. Mogą natomiast stosować takie metody wentylacji, które są dozwolone przez pracowników serwisu wentylacyjnego.


Wentylacje kuchenne

Wentylacja jest jedną z instalacji montowanych w domach i blokach mieszkalnych. Najprostszy system wentylacyjny montowany jest w domach jednorodzinnych w czasie ich budowy i urządzania wnętrz. Dzięki domowej wentylacji z pomieszczeń odprowadzane są wszystkie nieprzyjemne zapachy i niebezpieczne dla zdrowia człowieka związki, jakie mogą pochodzić z ogrzewania węglowego lub gazowego. Wentylacje kuchenne działają w ten sposób, że wyciągają z pomieszczenia dym powstający w czasie gotowania oraz różne zapachy związane z gotowaniem potraw i pieczeniem ciast. Dużo bardziej uważnie trzeba montować wentylację w domach ogrzewanych węglem, ponieważ trzeba pamiętać, że dłuższe przebywanie w zadymionych pomieszczeniach może być niebezpieczne dla zdrowia.


W Wikipedii:Efekt kominowy

Efekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach wind, szybach kopalnianych i wielu innych miejscach o pionowym układzie.

Siłą napędową efektu kominowego są różnice gęstości wynikające np. z różnicy temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego ? zewnętrznego. Wynika z tego, że u podstawy komina w jego wnętrzu ciśnienie jest mniejsze niż na zewnątrz na tej samej wysokości. Ta różnica ciśnień wywołuje przepływ powietrza. Efekt jest tym większy im wyższy komin i większa różnica temperatur. Z tego powodu kominy bywają ocieplane. W przemysłowych kominach o wysokości 100 m, efekt kominowy jest na tyle silny, że u jego szczytu, w ładną, bezwietrzną pogodę, prędkość przepływu powietrza dochodzi do 50-60 km/h. Energia kinetyczna rozpędzonego w kominie powietrza może zostać wykorzystana do produkcji energii elektrycznej. Kominy zbudowane specjalnie w tym celu są nazywane wieżami słonecznymi. Umieszczone w nich turbiny napędzają prądnice wytwarzające prąd.

Jeżeli przez komin będzie wentylowany gaz lżejszy od powietrza, wówczas nie musi być cieplejszy, by wystąpił efekt kominowy. Np. przy zrzucaniu azotu przy separacji tlenu lub spalaniu metanu na pochodniach.

Czasem efekt kominowy stanowi niekorzystne zjawisko, któremu trzeba przeciwdziałać. Np. efekt kominowy w klatkach schodowych wysokich budynków prowadzi do utrudnień w korzystaniu ze schodów. Przeciwdziałanie efektowi kominowemu polega zwykle na wierceniu odpowiedniej liczby otworów wentylacyjnych na całej długości szybu lub przerywaniu długich, pionowych ciągów przegrodami.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_kominowy