Komu i dlaczego potrzebni są geodeci

o po ukończeniu szkołyGeodeta może zarabiać na własną rękę już po ukończeniu studiów, jedynym warunkiem jest odbycie praktyk. Takie praktyki muszą trwać trzy lata zanim geodeta będzie mógł wystąpić o przystąpienie do egzaminu potw

Komu i dlaczego potrzebni są geodeci W trakcie budowy z pewnością trzeba będzie mieć kogoś od pomiarów np. . Bez geodety żaden budynek nie mógłby powstać. Artykuł o geodezji, wyliczeniach oraz opracowaniach geodezyjnych.

Co po ukończeniu szkoły

Geodeta może zarabiać na własną rękę już po ukończeniu studiów, jedynym warunkiem jest odbycie praktyk. Takie praktyki muszą trwać trzy lata zanim geodeta będzie mógł wystąpić o przystąpienie do egzaminu potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu geodeta staje się geodetą uprawnionym i może bez przeszkód założyć własną pracownie geodezyjną.

Oczywiście jest jeszcze kilak etapów zdobywania kolejnych uprawnień, a im więcej dany geodeta ich posiada tym bardziej wszechstronny jest i może wykonać więcej zadań powiązanych ze swoja działalnością. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki geodeta starał się uzyskać dodatkowe wykształcenie i uprawnienie z dziedzin pokrewnych.


Jak rozgranicza się nieruchomość? Wikipedia odpowiada

Rozgraniczanie nieruchomości (również jako rozgraniczenie nieruchomości, rozgraniczenie gruntów, właśc. postępowanie rozgraniczeniowe) ? postępowanie przed organami państwowymi mające na celu ustalenie granic nieruchomości, gdy stały się sporne i nie można stwierdzić stanu prawnego.

Szczegółowe zasady rozgraniczania zawarte są w art. 152 i 153 Kodeksu cywilnego, art. 29-39 Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz w rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 14 kwietnia 1999 roku w sprawie rozgraniczania nieruchomości.

Rozgraniczenie polega na ustaleniu przebiegu granicy nieruchomości (z natury rzeczy może chodzić tylko o nieruchomości gruntowe), czyli na ustaleniu, jak daleko sięga prawo własności przysługujące właścicielowi danej nieruchomości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozgraniczanie_nieruchomości


Pomiary sytuacyjno-wysokościowe. Krótko z Wikipedii

Pomiar sytuacyjno-wysokościowy ? podstawowa praca z zakresu geodezji ogólnej mająca na celu dostarczenie danych o położeniu szczegółów sytuacyjnych w przyjętym układzie współrzędnych płaskich i wysokościowych. Jest jedną z metod pozyskiwania danych geograficznych wykorzystywanych przy zakładaniu lub aktualizacji mapy zasadniczej, map sytuacyjno-wysokościowych, w tym również map numerycznych. Pomiary sytuacyjno-wysokościowe wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową1. Pomiar sytuacyjno-wysokościowy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, czyli takich pomiarów, które wymagają bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomiar_sytuacyjno-wysokościowy