Górskie wspinaczki - dobra aktywność fizyczna

siadać do ich bezpiecznego prowadzenia dobry i sprawdzony sprzęt. Dlatego często odwiedza sklep ze sprzętem wspinaczkowym. Z czasem udaje mu się także znaleźć wygodny dla siebie sklep, w którym będzie mógł dokonać wszystkich zakup

Górskie wspinaczki - dobra aktywność fizyczna Zapraszamy na zakupy do sklepu! Dla tych, którzy nie boją się wysokości

Sklep ze sprzętem wspinaczkowym w centrum handlowym

Każdy amator górskich wspinaczek musi posiadać do ich bezpiecznego prowadzenia dobry i sprawdzony sprzęt. Dlatego często odwiedza sklep ze sprzętem wspinaczkowym. Z czasem udaje mu się także znaleźć wygodny dla siebie sklep, w którym będzie mógł dokonać wszystkich zakupów. Dla osób, które organizują duże wycieczki górskie najodpowiedniejszy będzie duży sklep ze sprzętem wspinaczkowym, w którym znajdą wiele wspinaczkowych akcesoriów, a do tego różne dodatkowe sprzęty przydatne w górach. Osoby mieszkające w pobliżu centrum będą dodatkowo poszukiwały sklepów ze sprzętem wspinaczkowym położonych w centrum miasta, a osoby lubiące chodzić po centrach handlowych będą wybierały takie z nich, w których znajdują się również sklepy ze sprzętem wspinaczkowym.


Podstawowe akcesoria sprzedawane w sklepie ze sprzętem wspinaczkowym

Wiele osób decyduje się w trakcie pobytu w ośrodku górskim na odbycie małej wspinaczki po niezbyt wymagającej ścianie górskiej. Jednak nawet taka niewielka wspinaczka wymaga dobrego przygotowania, od sprawdzenia prognoz pogody, po dokonanie zakupu odpowiedniego sprzętu. Dlatego wiele osób po sprawdzeniu swojego sprzętu udaje się na zakupy do małego sklepu ze sprzętem wspinaczkowym, w którym można zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria wspinaczkowe, takie jak linki, haki wspinaczkowe i różne zabezpieczenia służące do umieszczania nóg w sprzęcie i podtrzymujące wspinacza. Ważne są także odpowiednie buty, rękawice i kurtki sportowe. Tak wyposażeni turyści mogą śmiało wyruszyć na zdobywanie swoich pierwszych szczytów.


Rodzaje wspinaczki

Działalność wspinaczkową można uprawiać w bardzo zróżnicowany sposób w zależności od terenu, pory roku i własnych preferencji.

Najbardziej podstawowym jest podział na:

wspinaczkę klasyczną (możliwe są różne style) ? do przemieszczania używa się wyłącznie rąk i nóg. Sprzęt wykorzystywany jest tylko w sposób bierny ? do asekuracji;
wspinaczkę techniką sztucznych ułatwień (zwana też hakówką lub wspinaczką hakową) ? wspinanie z czynnym wykorzystaniem sprzętu do przemieszczania się. Dopuszcza się zawisanie na linie i założonych punktach asekuracyjnych, wykorzystanie ich jako stopnie i chwyty, zawieszanie na nich specjalnych ławeczek, czyli małych drabinek z kilkoma szczebelkami, po których wspinacz wchodzi wyżej i osadza kolejne punkty asekuracyjne.
Rodzaje wspinania w zależności od terenu działania:

wspinanie na sztucznych obiektach,
buildering (urban-climbing) ? wspinanie się na budynki, mosty itp.
bouldering ? wspinaczka bez asekuracji na niewysokich skałkach (slangowo buldering, baldering),
wspinaczka skałkowa,
wspinaczka piaskowcowa
wspinaczka skalna,
wspinaczka górska,
taternictwo (letnie i zimowe),
alpinizm ? w górach lodowcowych,
wspinaczka lodowa,
wspinaczka mikstowa ? styl wspinaczkowy wymagający wykorzystania technik zarówno skalnych jak i lodowych; wykorzystywany na przykład w Alpach
drytooling (drajtuling),
wspinaczka wielkościanowa (bigwall),
wspinaczka wysokościowa (himalaizm).
alpinizm podziemny ? Jednym z miejsc, gdzie można uprawiać wspinaczkę są jaskinie. Eksplorując te obiekty turystycznie można określić taką działalność alpinizmem podziemnym, turystyką jaskiniową. Działalność tego typu w celu naukowym np. poznawania jaskiń należy określać jako speleologia. Działalność tę od wspinaczki powierzchniowej wyróżnia też znacznie intensywniejsze wykorzystanie sprzętu wspinaczkowego, głównie do zjazdów i wychodzenia po linie.
Jeśli chodzi o liczbę osób biorących udział w danym przedsięwzięciu, to wspinacze najczęściej prowadzą działalność w zespole dwuosobowym, czasami w trójkę. Na szczególną uwagę zasługuje wspinaczka samotna (zwana także solową), jako że wymaga ona posiadania specyficznych predyspozycji psychicznych oraz dużych umiejętności technicznych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka