Depresyjnie i stresowo

uż dzieci w szkole. Niestety nie każdy ma dobrą atmosferę w pracy czy też satysfakcjonujące zarobki, wielu ludzi po prostu...się przepracowuje bo nie mają innego wyjścia. Jak radzić sobie ze stresem? Wiadomo - idealnie byłoby wyel

Depresyjnie i stresowo Więcej informacji na temat stresu, depresji i lęków znajdziesz tutaj

Sposoby na stres

Współcześnie niestety stres jest codziennością praktycznie każdego. Problemy ze stresem mają już dzieci w szkole. Niestety nie każdy ma dobrą atmosferę w pracy czy też satysfakcjonujące zarobki, wielu ludzi po prostu...się przepracowuje bo nie mają innego wyjścia. Jak radzić sobie ze stresem? Wiadomo - idealnie byłoby wyeliminować przyczyny, jednak często to jest niemożliwe. Zamiast tego często sięgamy po umilacze, które szkodzą naszemu zdrowiu - alkohol, słodycze, czy też papierosy. Jedną z dobrych metod jest aktywny tryb życia i wysiłek fizyczny. Pozwala nam pozbyć się złych emocji i wyzwala endorfiny. Spróbuj znaleźć pasję, która cię zrelaksuje - to z pewnością pomoże zachować psychiczną równowagę. To nieprawda, że musi to być kosztowne i modne hobby, czy też wymagające dużego zaangażowania.


Masz depresję? Lepiej się nie przyznawaj

Depresja często dopada ludzi, w których nigdy nikt by nie pomyślał, że coś takiego może im się przytrafić. Przecież powinni być szczęśliwi, mają ugruntowaną pozycję zawodową, spore wpływy na koniec, dom, rodzinę i perfekcyjne życie. Jednak za tym idealnym obrazkiem często kryje się przemęczenie, bardzo duży stres, wielka odpowiedzialność i życie pod presją. Dlatego takim ludziom jest paradoksalnie trudniej, bo nie mogą znaleźć zrozumienia. Ale jak to, jak możesz mieć depresję , NIE MASZ POWODU!!!. To jest bardzo krzywdzące podejście, o czym na własnej skórze przekonali się ci bardziej znani, gdy podzieli się ze światem informacją o swojej chorobie. Oprócz pozytywnych reakcji, sporo było wręcz oburzenia. Nie osądzajmy ludzi, naprawdę status materialny nie daje ochrony przed depresją.


Stres - definicja z Wikipedii

Stres jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji (stresorem; bodźcem awersyjnympotrzebne źródło), charakteryzująca się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi.

W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne.

Istnieją 3 typy definicji stresu1:

Stres jako bodziec ? sytuacje występujące w naszym otoczeniu mające naturalną zdolność do wywoływania napięcia i silnych emocji. Do teorii związanych z tym rodzajem definicji należą: teoria Elliotta i Eisdorfera, koncepcja Janisa oraz koncepcja zmian życiowych Thomasa Holmesa i Richarda Rahe?a.
Stres jako reakcja ? zarówno fizjologiczna jak i psychologiczna będąca odpowiedzią na działanie stresorów (sytuacji wywołujących stres). Do teorii związanych z tym rodzajem definicji należą: homeostatyczna teoria Waltera Cannona czy koncepcja Selyego (GAS, LAS).
Stres jako proces lub transakcja ? relacja między jednostką a otoczeniem: transakcyjny model Lazarusa, koncepcja Antonovsky'ego, koncepcja Hobfolla, koncepcja sytuacji trudnych Tomaszewskiego, regulacyjno-informacyjna teoria stresu Reykowskiego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stres


Masz doła?

Każdy z nas ma czasami doła. Czasami wydaje nam się, że sprawa jest poważna, jednak kiedy możemy mówić o depresji? Jest to choroba, więc wymaga zdiagnozowania przez psychiatrę, i jeśli naprawdę podejrzewamy u siebie ten problem, to warto pójść do lekarza. Depresja to nie jest zwykłe przygnębienie i nie musi być wywołana przez jakieś traumatyczne zdarzenie. Może się pojawić zupełnie bez powodu. Jeżeli jesteśmy tak bardzo zdołowani, że utrudnia nam to codzienne funkcjonowanie - to bardzo ważny sygnał alarmowy. Warto najpierw poszukać (np w internecie) szerszych informacji i znaleźć dobrego lekarza, który nie zignoruje naszych problemów.


O stresie w pracy

Niestety - najczęściej stresu doświadczamy w pracy. Nie jest to pozytywne zjawisko, ponieważ często jest efektem mobbingu i może prowadzić do depresji. Pracować musimy z przyczyn oczywistych, jednak czy musi to być źródłem napięć, stresu i wiązać się z nieprzyjemnymi sytuacjami? Jest wiele zawodów adrenalina to codzienność. Lekarze, strażacy, czy tez policjanci to grupy, których praca wiąże się z ponoszeniem wielkiej odpowiedzialności, często widzą ofiary wypadków, patrzą na śmierć innych ludzi, czy też ich własne życie jest zagrożone. W tego rodzaju pracy stresu nie da się wyeliminować, należy sobie jakoś z nim poradzić. Jednak każda jednostka może reagować zupełnie inaczej na sytuacje stresowe, dla niektórych jest to pobudzające do działania, wręcz uzależniające. Jeżeli reagujesz na stres paniką, lub kompletnie cię to paraliżuje nie angażuj się w pracę, gdzie trzeba wykazać się większą odpornością psychiczną.