Co musisz wiedzieć o sprzęcie rehabilitacyjnym

ie do zdrowia i leczeniu się.Wikipedia wyjaśnia czym jest rehabilitacja medycznaRehabilitacja medyczna ? kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie (lub z deficytem w ww. obszarach)

Co musisz wiedzieć o sprzęcie rehabilitacyjnym Po urazie niestety zdarza się, iż potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, aby powrócić do stanu sprzed wypadku. Należy znaleźć i kupić odpowiednie rzeczy. Kilka słów o powrocie do zdrowia i leczeniu się.

Wikipedia wyjaśnia czym jest rehabilitacja medyczna

Rehabilitacja medyczna ? kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie (lub z deficytem w ww. obszarach), które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Rehabilitacja jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia, współdecydującą o jego ostatecznej efektywności. Ze względu na zróżnicowanie oddziaływań rehabilitacja (szczególnie rehabilitacja neurologiczna ? neurorehabilitacja) jest często prowadzona przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny składający się z lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, logopedów, psychologów, muzykoterapeutów itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rehabilitacja_medyczna


O stawie kolanowym

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) ? największy staw ciała człowieka. Jest to staw złożony (zawiasowy zmodyfikowany) - łączą się tu kość udowa i kość piszczelowa (strzałka nie buduje stawu kolanowego). Staw współtworzy trzeszczka w postaci rzepki. Staw posiada dwie łącznotkankowe łąkotki dopasowujące do siebie powierzchnie stawowe w czasie ruchów. Funkcjonalnie jest to staw zawiasowy, umożliwiający ruchy zginania i prostowania, ale w zgięciu (z wyjątkiem maksymalnego) możliwe są również ruchy rotacyjne. Wzmocniony jest więzadłami zewnętrznymi (pobocznymi oraz torebki stawowej) oraz dodatkowo bardzo silnymi więzadłami wewnętrznymi ? więzadłem krzyżowym przednim i tylnym.

Staw kolanowy jest narażony na przeciążenia związane z potężną siłą mięśnia czworogłowego uda (ciąg na rzepkę max. 300 kg). Ponadto jest drugim najbardziej obciążanym stawem człowieka (po stawie skokowym.)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Staw_kolanowy


Kwestia szybkiej rehabilitacji

Po każdym, nawet najmniejszym, urazie powinniśmy udać się na rehabilitację, jeżeli nie dostanie na nią skierowania od lekarza prowadzącego to warto się o nią upomnieć. Rehabilitant dobierze najlepsze zestawy ćwiczeń, które przyspieszą proces powrotu do zdrowia, nie ważne czy po złamaniu, operacji czy zwichnięciu.

Czasami może być konieczny zakup dodatkowe sprzętu do naszego użytku, np kule, ortezy czy specjalne poduszki na siedzenie. Dodatkowo jeżeli terminy na naszą rehabilitację są dość odległe to dochodzą nam jeszcze koszty prywatnej pomocy. Jednak sumarycznie im lepsza i dokładniejsza rehabilitacja, tym lepiej dla nas.